Kolejna eksmisja w Spółdzielni Mieszkaniowej „Orłowiec” za nami

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Orłowiec”

W dniu 04.10.2023r. w obecności Komornika Sądowego, funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Rybniku i samego eksmitowanego, pracownicy Referatu ds. Windykacji Spółdzielni Mieszkaniowej „Orłowiec” przejeli kolejne zadłużone mieszkanie. Tym razem eksmisję przeprowadzono w Rybniku-Niewiadomiu przy ul. G. Morcinka 43. Z uwagi na rosnące zadłużenie nastąpiła utrata prawa do lokalu mieszkalnego co pozwoliło uzyskać sądowy wyrok eksmisyjny, w którym lokatorowi nie przysługiwało prawo do lokalu socjalnego. Spółdzielnia wysiedlonemu dłużnikowi zabezpieczyła pomieszczenie tymczasowe, które w oparciu o ustawę z dnia 21.06.2001r. o ochronie praw lokatorów przysługuje mu na okres 1 miesiąca.

Czynności rozpoczęły się o godzinie 8:00 a sam dłużnik nie sprawiał żadnych problemów w związku z czym cała procedura przebiegła w sposób sprawny i spokojny.

Była to już druga w ostatnich dwóch miesiącach eksmisja, która pozwoliła na odzyskanie lokalu mieszkalnego, należącego do Spółdzielni. Biorąc pod uwagę okres ochronny przed eksmisjami wynikający z ustawy o ochronie praw lokatorów, była to ostatnia eksmisja w tym roku. Przypomnijmy, że okres ochronny wynikający z wspomnienej ustawy trwa od 1 listopada do 31 marca. Spółdzielnia jest już w posiadaniu kolejnego tytułu wykonawczego, jednakże biorąc pod uwagę procedury komornicze i konieczność zachowania odpowiednich terminów nie zdążymy go wyegzekwować w bieżącym roku kalendarzowym. Jest to natomiast najlepszy moment do tego aby pracować w kierunku zmierzającym do uzyskiwania kolejnych wyroków, które będziemy mogli realizować po zakończeniu zbliżającego się okresu ochronnego.